Aleksandr Sołżenicyn - sylwetka autora
Aleksandr Sołżenicyn to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli rosyjskiej literatury, w tym autor nowel, powieści oraz opowiadań. Z których zasłyną najbardziej oraz dlaczego warto, a nawet trzeba po nie sięgnąć?
Twórczość Aleksandra Sołżenicyna
Pisarz debiutował opowiadaniem pt. "Jeden dzień Iwana Denisowicza", które opublikowano w 1962 roku w jednym z pism literackich. Debiut szybko przerodził się w międzynarodowy rozgłos i przyniósł sławę temu autorowi. Natomiast pierwsza powieść ujrzała światło dzienne w roku 1968. Był to "Krąg pierwszy" w którym poruszony został temat łagrów. Aleksandr Sołżenicyn w tym samym czasie napisał także "Oddział chorych na raka".
Nagroda Nobla, czyli utytułowanie mistrza
Sołżenicyn dzięki swoim utworom w roku 1970 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, co oczywiście przyczyniło się do tego, że autor uzyskał jeszcze większy rozgłos na świecie. Jak mówi plotka, Akademia miała wcześniejszy dostęp do rękopisów "Archipelagu Gułag", co przyczyniło się do triumfu w tej kategorii. Po uzyskaniu Nagrody Nobla autor wciąż kontynuował swoją pracę, zajmując się także publicystyką oraz pisaniem dramatów. Zmarł w 2008 roku, dożywając 90 lat.
Sołżenicyn to bez wątpienia autor, po którego utwory trzeba sięgnąć, przede wszystkim ze względu na ich ogromną wartość historyczną obrazującą realia życia w jakże trudnym okresie wojennym oraz powojennym.