Ciekawostki z biografii Franza Kafki
Czy wiesz, że gdyby nie naruszenie ostatniej woli Franza Kafki przez jego najlepszego przyjaciela, nie znalibyśmy dzisiaj ani "Procesu", ani "Zamku"? W tym artykule przedstawiamy ciekawostki o Franzu Kafce.
2022-01-06, 13:19

Ciekawostki o Franzu Kafce

Franz Kafka to jeden z najważniejszych pisarzy XX wieku, którego dzieła są zaliczane do kanonu literatury światowej. Chcielibyśmy przybliżyć tę postać polskiemu czytelnikowi, przytaczając ciekawostki o Franzu Kafce.

Franz Kafka – streszczenie biografii

Kafka urodził się 3 lipca 1883 roku w Pradze, w rodzinie żydowskiej. Jego językiem ojczystym był niemiecki, ale Franz Kafka znał również bardzo dobrze język czeski, a pod koniec życia uczył się hebrajskiego. Literaturą zaczął zajmować się już w wieku młodzieńczym, ale prawdopodobnie sam zniszczył swoje wczesne dzieła. Studiował prawo, później pracował jako nadinspektor warunków pracy w zakładach przemysłowych.

W 1922 w związku z gruźlicą musiał zrezygnować z pracy. Przeniósł się do Berlina i poświęcił się pisaniu. W związku z postępującą chorobą Kafka przedwcześnie zmarł w 1924 roku, w wieku 40 lat.

Ciekawostki o Franzu Kafce

  • Kafka rozpoczynał studia na wydziale chemii Uniwersytetu Praskiego, ale po kilku tygodniach postanowił przenieść się na prawo. Na tym kierunku zdobył tytuł doktora.
  • Pierwsze wydanie szkiców prozy Franza Kafki zostało opublikowane w monachijskim czasopiśmie literackim.
  • Prawdopodobnie pod wpływem filozofii Rudolfa Steinera przestał jeść mięso i został wegetarianinem.
  • Był dość znany w środowisku praskich, niemieckojęzycznych elit intelektualnych. Był stałym członkiem kilku praskich salonów literackich.
  • Pracując jako inspektor pracy, Kafka szybko awansował i dzięki temu dobrze zarabiał. Mimo to mieszkał z rodzicami aż do ukończenia 35 lat.
  • Prawdopodobnie to dzięki doświadczeniom z pracy, w głowie pisarza narodziła się koncepcja „Procesu”.
  • W ostatniej woli Kafka prosił swojego najlepszego przyjaciela i późniejszego biografa Maxa Broda, aby ten zniszczył wszystkie jego niedokończone dzieła. Gdyby Brod wykonał polecenie, dziś nie znalibyśmy takich dzieł jak „Proces” czy „Zamek”.

Czy znaliście wszystkie te ciekawostki o Franzu Kafce

KONTAKT / AUTOR
Panna Kulturalna
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.